повернутися бібліотека Ї

Тарас Возняк.    Ретроспективна полiтологiя. Епоха Януковича. POST-Ющенко

ЗМІНА ВЛАДИ АСПЕКТ ГУБЕРНАТОРСЬКИЙ

Вигравши президентські вибори Партія регіонів чомусь вирішила, що їй належиться буквально все в цій країні. І Верховна Рада має бути переформатована-перекуплена під її інтереси, і різного роду суди, яких наплодилося, як в старому кожусі вошей, мають бути укомплектовані тільки її представниками, і "офіційна" Церква має повністю заполонити всі духовні простори України, та й кожна дівчина має обдаровувати своєю прихильністю тільки членів Партії регіонів. Ні про який баланс влад, незалежність різних гілок влади вони неначе і не чули. Абсолютно безплідно працювали емісари Заходу у різного роду університетах та політичних тусовках пояснюючи, як насправді працює збалансована і ефективна система влади західного типу. Зауважте - слова "демократична" я навіть не вжив. У нашій ситуації основним словом може бути тільки слово - "ефективна".

Чи може бути ефективною та система влади, яку пробують насадити в Україні переможці президентських перегонів? Значною мірою вони беруть собі за взірець організацію влади в Росії. Однак, там насправді було на що опертися, влаштовуючи таку монолітну систему влади. Її кістяком стали дійсні та колишні представники совєтських і російських спецслужб. А на кого хочуть опертися наші донецькі переможці? На спецслужби? Так їх у нас майже немає. На військо? Але де воно? На нашу відважну міліцію, як свого часу президент Кучма? Теж якось воно не те. Чи, може, на побитий повальною корупцією корпус державних службовців?

Найефективнішою вертикаллю, якою по праву оперує чинний президент в Україні, є вертикаль голів обласних та районних державних адміністрацій. Цю вертикаль, свого часу вибудував Леонід Кучма. Чим і скріпив єдність України. Однак не тільки - вона стала водночас інструментом збагачення через приватизацію загальнонародного майна як його особисто, так і олігархату, який народжувався саме тоді.

Сьогодні тривають перегони чи перетягування - хто ж буде головою того чи иншого рівня державної адміністрації в тому чи иншому регіоні.

Що потрібно президенту Януковичу? По-перше, контроль за регіоном чи хоча б його лояльність до ВФЯ особисто. По-друге, посилення позиції ВФЯ щодо усіх гравців політичного спектру включно з Партією регіонів, яку він теж повинен тримати в кулаку. Якщо вдасться. І по-третє, ця вертикаль повинна стати ефективним механізмом вирішення бізнес проблем, в яких він зацікавлений. Тому підбір кадрів має бути філігранним.

Але ця посада має бути цікавою і для кандидата. Якщо, звичайно, не набирати їх на біржі праці. Як правило, останнім часом це не лише ефективні менеджери, але й люди з політичним та чималим бізнесовим запліччями. Що їх приваблює, коли вони погоджуються обійняти ці посади? Адже часто ця згода може закінчитися і поразкою та неславою.

Для людини, яка вже нажила чималих статків, привабливими у певний момент стають "мідні труби" - їй хочеться визнання. Свого часу вона прихватизнула дещицю з народного майна, дехто просто доробився - тепер потрібно посад та орденів. Таким чином люди підвищують свій суспільний статус, який не зводиться тільки до рахунку в банку.

Ще дехто пробує вирішити проблеми свого бізнесу. Обійнявши цю посаду людина легко і приємно, своїми ресурсами і ресурсами місцевих рад, вирішує усі питання, які її цікавлять. І немає ніякого гальмування, ніякого саботажу чи, не дай Бог, вимагання хабаря.

Так само легко вирішуються і питання розбудови своєї політичної структури. Чи розбудови політичної структури чи іміджу свого "патрона" - у даному випадку - президента.

Отож, це "все" у країні Україні законним чином Партія регіонів може отримати не так у Верховній Раді, яку вона просто ґвалтує, а й більш "цивілізовано", через інститут голів державних адміністрацій. Щоправда, це тільки одна з гілок влади, а хочеться ж "усього"...

1.04.2010

На початок