|
Тарас Возняк. Ретроспективна полiтологiя. Епоха Ющенка. Довга прелюдiяВСТУП Пропонована читачу серія книг ретроспективно показуєте, як я і багато таких як я, осмислювали ті політичні процеси, які відбувалися впродовж двох перших десятиліть існування незалежної України. Ба більше - ми не тільки осмислювали, що відбувається, але й навіть пробували брати участь у самих політичних процесах. Чи мали ілюзії, що беремо участь у цих процесах.
Ці книги є моїми текстами, які я писав впродовж цих десятиліть. Подаю їх тут без купюр чи правок. Як один з документів епохи. Документів, які свідчать і про наші прозріння, і про помилки, і про ілюзії. Гадаю, що задля майбутнього це все ж важливо. Хоча розумію, що це не лектура, яка справляє приємність.
Матеріал уклався у чотири книги. Спочатку я хотів просто прив'язатися до трьох епох, що пов'язані з правлінням президентів України - Леоніда Кучми, Віктора Ющенка та Віктора Януковича. Однак, потім я зрозумів, що весь матеріал, навіть написаний на початку 1990-х років, парадоксальним чином дотичний до президентського правління Віктора Ющенка. Очевидно тому, що саме це президентство на початках видавалося найбільш цивілізованим, найбільш перспективним та найбільш українським - тобто таким, що "увінчає" український політичний проект. На жаль сподівання не справдилися. І сам Ющенко, і суспільство виявилися не готовими відповідати за свою долю. Щодо правління президента Леоніда Кучми та Віктора Януковича цих ілюзій не було і немає. Однак, велика українська мрія навіть на них кидала свої відблиски. Тому мені вони видаються у багатьох сенсах предтечею та продуктом епохи Ющенка. Якщо говорити про президента Януковича - то, принаймні поки-що, він лише наслідок попередньої епохи. Саме в його демонстративному запереченні Ющенка і полягає його вторинність.
Тому й назви книг містять прізвище Ющенка. Можливо Ющенка видуманого мною чи нами. Перед читачем книга, що стосується першого періоду епохи Ющенка. Характеризуючи її наведу, хоча й розлогу, проте, гадаю, доволі точну, цитату з своєї програмної статті 2000 року "Проект Україна. Підсумки десятиріччя", де пробую, як і багато хто у той час, окреслити "національний проект". Видавалося, що обрання Ющенка відкриє цю перспективу.
Тому розділ, який я хочу навести, так і називається в моїй статті - "Національний проект далекої перспективи". Це текст-очікування. Саме на таке очікування оперся реальний Ющенко. І з таких очікувань ми уроїли собі Ющенка як ідеального українського президента:
Отож - "Національний проект далекої перспективи": Як же ж бачилася перспектива України? Безсумнівно у європейському колі народів: Всі ці надії консолідував у свій проект майбутній президент Віктор Ющенко. Але про те, чим це закінчилося в наступній книзі...
Тарас Возняк
|