РЕДАКЦІЯ ЧИСЛА

Тарас Возняк (головний редактор)
Ірина Магдиш (куратор числа)
Іван Радковець
Петро Радковець
Євген Равський
Костянтин Присяжний
Ігор Кутернога
Любов Козак
Олесь Пограничний

Особлива подяка
Ірині Котлобулатовій за надані світлини

Оцінки авторів не завжди збігаються з думкою редакції

© Редакція журналу «Ї», 2004

незалежний культурологічний часопис «Ї»
число 36* / 2004

ГАЛИЧИНА - КРАЇНА ЛЮДЕЙ

Проект здійснено за фінансової підтримки Фонду Гайнріха Бьолля

ЗМІСТ
АВТОРИ ЧИСЛА
 

Не нудна історія

У що вкладають гроші (якщо вони є)? Якщо людина не авантюрист, то конче у щось солідне, авторитетне. Зазвичай, оте солідне і авторитетне доволі нудне. Остатньо наука зі всіх сил намагається бути саме такою, можливо, аби її більше поважали і нарешті вклали хоч копійчину.

А колись, зрештою, зовсім недавно, сама наука вважалася мистецтвом, і все на світі було цікавим. Плавали русалки, на вершечки церковних бань сідали ангели. Хемія називалася алхемією. Астрономія – астрологією. Психологія – хіромантією. Історія ж була натхненна Музою з почту Аполона і частиною історії був авантюрний роман.

Історія видавалася власне останнім прихистком цікавої науки. Здавалось би – старі газети, черепки чи нагороди у формулу не втиснеш. І перше, і друге, і третє зроблене людиною, отже – це любов до людини, нехай і з далекого минулого. А «формулу любови» ще не вивів ніхто. Але ж ні, і в історії все менше і менше є тілесного і живого – з запахами, звичками, коханками і інтересами. Все більше зносок і довідкового апарату з цифрами, все більше слів на кшталт «ідентичність», «персоніфікація», «соціальний простір».

Це без сумніву, крайньо потрібні і корисні терміни. У «соціальному просторі» Жидівської вулиці у середньовічному Львові жив «ідентифікований» жид Рахіль, якому студенти Єзуїтського колегіуму під час погрому підпалили бороду і йому пекло і смерділо паленим.

У глухому селі на Сколівщині «персоніфікований» Костянтин-Станіслав Петруський заклав диво-дивнеє – звіринець, і провадив листування з самим Альфредом Бремом. Селян це, звісно, дратувало, і звіринець спалили. Знову смерділо паленим.

З великим меценатом «ідентифікував» себе жвавий авантюрист Станіслав Скарбек, закладаючи у Львові Театр на Низькому замку. Театр простояв до нині, але тепер мабуть таки завалиться. Паленим вже не занесе, але запашком байдужости – точно. Про всяк випадок Скарбек, ніби передбачаючи розторопність майбутніх володарів міста і краю, зафундував у лісі під Львовом ще один палацик, і той таки може простояти довше, аніж Національний театр.

Усі ті «ідентичні», «персоніфіковані» представники «соціального простору» були колись живісінькими людьми. Однак, про багатьох з них ми забули, або й попросту не знали.

Так народилася думка продовжити серію журналів Ї про Львів (№29 «Genius loci), про міста і містечка Галичини (№ 36 «Галичина – країна міст») і наповнити цей майже сакральний простір історичних текстів долями, плітками, легендами, правдами і напівправдами – усім, що належить до Людини.

За кожним фактом, датою, каменем і родовим іменем стоять (вже лежать, а душі літають і знову сідають на вершечки ратушевих веж і церковних бань) люди. Вони своїми вдачами і невдачами, гріхами і сповідями, ділами і словами творили (і створили!) той загадковий для инших «соціокультурний тип» (яка ж вона заразна, ота науковість пана В.!) галичанина.

Не тільки галичанина, але й галичанки, бо тепер модною є «ґендерна» рівність, невідома колись нашим історичним попередникам. Галичани були, мабуть, щасливі, бо колись не чули надривних голосів новоспечених феміністок. А якби почули, то було б це для них ще більшим дивом, аніж говірливий крук у звіринці Петруського. Ми ж чесно віддали належне жіноцтву у візуальному ряді журналу. Однак, вибір за вами: що приємніше – на них дивитися і милуватися, чи поважно читати про героїчні спроби створення львівської масонської жіночої ложі.

До кожної людини варто підійти неупереджено. Так, ніби ви вперше побачилися (а з багатьма – таки вперше). За кожним текстом б’ється жива, тільки-но відкрита думка, ідея, життєва дорога.

Цей журнал – гра, у яку хочеться бавитися. Як Доля бавиться нами, а ми, навзаєм, з нею. У цю гру ми вклали бажання вирізнити галичан з-посеред багатьох инших. Нам не було аж так занадто важливо, щоб журнал був авторитетним, солідним і нудним. Нам важливо, аби він був живим і трепетним, як колись живими і трепетними були усі, хто згадується на сторінках видання.

Ірина Магдиш

На головну сторінку | Зміст | Архів часопису | Пишіть нам