зміст
на головну сторінку

Маркіян Нестайко

З історії однієї львівської вулички і її мешканців

 

Львів – одне з найкращих міст України і Європи. Архітектура Львова різноманітна і неповторна. Наше місто внесено у світову спадщину ЮНЕСКО. Про старовинне українське місто Лева написано багато, описано події, свідками і учасниками яких були львів’яни. Львівські вулиці, як і львівські мешканці, переживали круті зміни, які дарувала їм історична доля.

      Зі східного боку пл. св. Юра з вулицею Технічною з’єднує невелика вуличка Устияновича, яка від початку XVIII ст. з’єднувалася з теперішньою вулицею Дорошенка.

Вулиця названа на честь українського письменника і громадського діяча Миколи Устияновича (1) (1811-1885), котрий піднімав національну свідомість українців, писав поезії («Верховино, світку ти наш», «Гей браття опришки» – стали народними піснями) й прозові твори: «Старий Єфрем», «Страсний Четвер» та інші. Деякі джерела подають, що вулиця названа на честь Корнила Устияновича (2) (1839-1903), сина Миколи Устияновича. Талант Корнила Устияновича проявився у церковному малярстві: ікони, іконостаси, стінописи, створив близько 40 портретів, низку картин на історичні теми, тощо.

Протягом свого існування вулиця кілька разів пере-іменовувалася. На початку XVIII століття теперішня вулиця М.Устияновича носила назву Марії Магдалини, бо виходила до цього костелу і з’єднувалася з теперішньою вулицею Дорошенка. від початку 1871 року називалася Липова, від 1893 року – Уєйсього на честь львівського польського поета Корнеля Уєйського (1823-1897). Вулиця залишалася під тією назвою до кінця Речі Посполитої. Перейменування вулиці не обійшло і німецьких окупантів і вулиця Уєйського стала Цвілінгштрассе. Зі встановленням совєтської влади настає час тотальних змін назв вулиць, площ, районів, міст. Без змін залишилися тільки церкви і костели. Уже в 1945 році вулиця дістає несподівану назву Алєксандра Бородіна, на честь російського хіміка і композитора, який ніякого стосунку до Львова не мав, в ньому не бував і не мешкав. Це видно зрозуміла тодішня влада і в 1946 році перейменувала вулицю на честь Миколи Устияновича.

Сучасний вигляд вулиці виник в час бурхливої забудови міста на зламі XIXXX ст. Вулиця забудована у стилі класицизму, сецесії. Мешкання були підвищеної комфортності і розраховані на забезпечених городян. Ще до цього часу в деяких будинках збереглися зручні підйомники для траспортування дров і вугілля з пивниць для опалення печей і кухонь. Часто одне помешкання займало цілий поверх. В багатьох помешканнях збереглися гарні печі.

Перша і друга світові війни, котрі пронеслися над Львовом не позначилися на вигляді вулиці, хоч в 1918 році майже поруч йшли жорстокі бої між українцями і поляками за оволодіння містом. Санітари-добровольці із числа мешканців зносили трупів до сутерен незакінченої будівлі, що мала служити механічній лабораторії політехнічного інституту від вулиці Устияновича Там організували тимчасовий морг, і була споруджена тимчасова каплиця. Після закінчення військових подій трупи поховали на Личаківському цвинтарі.

Сучасна нумерація будинків вулиці Устияновича починається з №4, хоча до 1946 року теперішня вулиця Бібліотечна була частиною вулиці Устияновича і складалася з однієї будівлі під №2 у фортечно-бароковому стилі. До 1939 року у цьому приміщенні знаходився Музей та Бібліотека Баворовських, зараз тут «Палац мистецтв імені Тетяни і Омеляна Антоновичів» Львівської національної наукової бібліотеки імені В.Стефаника.

Гарний район, добре трамвайне сполучення, близькість до центру міста а також парк, зумовив те, що Чехословаччина відкрила в будинку №4 своє консульство котре проіснувало до 1939 року. Після закриття посольства у зв’язку з окупацією Гітлером Чехословацької республіки, це приміщення винайняв під свою адвокатську канцелярію львівський адвокат Володимир Старосольський (1878-1942). Він був оборонцем в голосних судових процесах. Він автор підручника з деяких питань права, професор права в Камянець-Подільському державному університетові, згодом професором Господарської Академії в Поєдрадах /Чехословаччина/. Володимир Старосольський був також одним із організаторів січового стрілецтва, працював в уряді Західноукраїнської Народної республіки, був членом Спілки Визволення України. В 1941 році арештований НКВД. Помер 1942 року в сибірській тюрмі. Від часів СРСР в цьому будинку на першому поверсі був дитячий садочок для дітей працівників Облспоживспілки, зараз тут знаходиться філіал №8 Централізованої бібліотечної системи для дорослих.

Під № 5 значиться учбовий корпус «На-ціонального університету Львівська політехніка» – «Лабораторний корпус та майстерні механічного факультету». Будівництво розпочалося перед І Світовою війною і продовжувалося після війни. Остаточно будівництво корпусу було закінчене в 1925 році. Проектував його архітектор В.Мінкевич в 1925-1927 роках. Мистецтвознавець В.Вуйцик вважає, що він був побудований у стилі «класичного модерну».

По вулиці Устияновича в будинку під № 6 довгі роки проживав літературний критик, літературознавець, письменник Михайло Рудницький (1889-1975). Походив із інтелігентної родини, що становило для Галичини радше виняток. Батько працював нотаріусом, що давало змогу дати дітям вищу освіту. М.Рудницький закінчив в 1912 році львівський університет, а в 1914 році отримав ступінь доктора філологічних наук. З 1915 по 1918 роки проживав у Києві, де учителював, читав лекції... Три роки з 1919 по 1922 рік вивчав англійську і французьку літератури з кордоном. Після повернення до Львова з 1922 по 1925 рік працював професором Таємного українського університету у Львові. До 1939 року працював в редакції газети «Діло» і в журналі «Назустріч».

М.Рудницький писав театральні рецензії зібрані в книзі «В наймах у Мельпомени»(1963). Значної популярності набули його спогади про письменників «Письменники зблизька», яких майже усіх знав особисто. Спогади вийшли в трьох книгах (І-ІІІ, 1958-1964). Написані спогади цікаво і користувалися у читачів успіхом.

Кандидат мистецтвознавства Христина Са-ноцька згадувала про нього:

«Для нас, молодих, то була «ходяча енциклопедія». Нас особливо дивувала фе-номенальна пам’ять, його жива реакція на події, факти, оцінки, зустрічі з людьми, його давніми і недавніми сучасниками. А що стосується львівської культури чи мистецтва – то він знав все або майже все до подробиць. Ми не раз заслуховувалися його колоритними дотепними спогадами, в яких було багато суб’єктивного, але і надзвичайно оригінального, такого і документального, такого, що було б безслідно зникло назавжди у вирі часу, якби не зберегла память старого професора». На розі вулиць Устияновича і Рилєєва мала місце трагічна подія, яка характеризує досить достовірно ці жорстокі часи в яких доводилося жити людям. 11 травня 1943 року у тому місці впав від кулі вбивці Ярослав Барановський (1906-1943). Він належав до найближчих працівників провідника Організації українських націоналістів Євгена Коновальця.

Звертає на себе увагу оригінально трактований вежами, що нагадують морські корали, будинок на розі вул. Устияновича і Рилеєва 12, архітектора К.Жечинського, 1907р. Тут жив український письменник, літературознавець, публіцист і педагог Денис Лукіянович (1873-1965). Перша збірка «Новелі» 1895, «За Кадильну», «Від кривди», «Філістер», «Франко і Беркут», «Я – з більшістю» та інші.

В останні роки ХІХ- на початку ХХ ст. в забудові Львова чітко проступають риси архітектурного стилю – модерн. Напрямок модерн одержав назву в Австрії – «Сецесіон». Вплив віденського сецесіону, здобув у Львові популярну назву «сецесія». Стиль характерний використанням нових матеріалів і конструкцій, декоративних орнаментів, стилізовані рослинні мотиви, кольорові вітражі, оригінальні рисунки залізних решіток,керамічних вставок, тощо.

Вирізняється сецесійною орнаментикою фасадів блок кам’яниць №8, 8а, 8б, архітектора М.Зільберштейна по вулиці Устияновича.

В одному з цих будинків № 8 проживав доктор філологічних наук Антон Залеський. За працю «Атлас з діалектології» одержав Державну премію в галузі мовознавства.

Протягом багатьох років у будинку №8а мешкав кандидат медичних наук, головний лікар Обласної туберкульозної лікарні Володимир Кишакевич (1912-1994). Це був лікар-фтизіатр, лікар від Бога, вже будучи на пенсії, до нього за консультацією приходили і приїздили хворі.

В цьому ж будинку мешкала шанована учнями і їх батьками учителька музики Лідія Веніамінівна Голембо (1904-1985). Закінчила вона Харківську консерваторію за спеціальністю фортепіано у 1926 році в класі професора О.Кобилянського. Стажувалася в класі професора Ігумнова. З 1946 року жила у Львові. Як талановитий педагог вона не тільки вчила учнів гри на фортепіано, але і глибоко розуміти музику, вміти читати нотний текст, чути інструмент. Свої творчі зусилля Л.Голембо скерувала в напрямку виховання професійно відданого своїй справі музиканта. В її класі навчалися близько сотні майбутніх славетних виконавців, викладачів, композиторів, дири-гентів та концертмейстерів, які зараз працюють в Україні, США, Канаді, Англії, Польщі, Німеччині, Угорщині, Росії, Бєларусі, Арменії. Лідія Веніамінівна залишилася в пам’яті тих, хто мав щастя в неї вчитися.

Під № 8б на вулиці Устияновича жив Степан Михайлович Криворучко (1904-1998), кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови, живописець. Малював переважно ліричні пейзажі Карпат, Прикарпаття та українського Полісся. Серед творів: «Річка Піня в Закарпатті», «Вид на Говерлу та Петрос з Ясенівської долини», «Будинок Косачів у Колодяжкому» та інші. Степан Михайлович самодіяльний митець у своїй творчості досяг професійного рівня. Виставляв свої твори у Львові, Києві та інших містах.

Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицього займає квартиру, де мешкав художник в будинку № 10 з 1944 року до своєї смерті в 1973 році. Леопольд Левицький видатний український художник, працював у різних техніках: лінориті, офорті, сухій голці. Малював акварелі та олійні твори. В музею експонуються деякі дизайнерські винаходи митця: фотобанери, фотокомпозиції. Митець за життя не був улюбленцем радянської влади. Перша його виставка мала місце через рік після його смерті у Львові в 1974 році.

В кінці вулиці Устияновича стоїть будинок позначений номером 14 до 1939 року належав видатному західноукраїнському лікареві др. Мар’янові Паньчишинові. У цьому будинку, що був приватною власністю професора, він організував протитуберкульозний диспансер. Це був перший такого типу диспансер у Львові. Не обходив увагою М.Паньчишин і «Народну лічницю», котра була збудована завдяки фінансовій підтримці митрополита А.Шептицького. Він допомагав менш матеріально забезпеченим студентам закінчити навчання за кордоном. За піклування про ближніх і особливо за молодь проф. Паньчишина називали «народним доктором». Він був одним із організаторів Таємного університету, котрий проіснував від 1923 по 1925 року. Влада була проти його існування. Студентів і викладачів поліція переслідувала: штрафувала, робила обшуки за формальну відсутність дозволу функціонування. Вреш-ті університет змушені були закрити. Мож-ливо високий рівень викладання, давав можливість студентам продовжувати навчання в закордонних університетах і авторитет Таємного університету злив польські власті. Після ліквідації Таємного університету проф. Паньчишин зосередився на лікарській практиці, публікував свої наукові роботи в журналі «Лікарський вісник», який сам заснував ще в 1919 році. Там він поміщував свої наукові праці на актуальні проблеми здоров’я. Ще одним аспектом діяльності проф. Паньчишина була організація санаторно-курортної справи. В глибині Карпат проводилося лікування природними чинниками. За його ініціативою і матеріальною підтримкою в Підлютому було відкрито протитуберкульозний санаторій для українських студентів. В 1937 році разом з Софією Парфанович видали перший в Галичині ілюстрований гігієнічний журнал «Народне здоров’я» де писав про професійну гігієну. У вказаних журналах професор помістив біля сорока своїх праць на актуальні теми здоров’я.

У вересні 1939 році наступила зміна окупанта. Він змушений був шукати захисту в резиденції митрополита Шептицького. Там і помер від обширного інфаркту. На даний час в цьому будинку знаходиться фтизіопедіатричне та пульмонологічне відділення. На фасаді в 2008 році встановлено меморіальну таблицю лікареві Поважному П.А., який тут працював головним лікарем з 1944 по 1972 рік.

Колись тиха і затишна вулиця Устияновича на сьогодні є важливою транспортною артерією Львова. По ній проїжджають тролейбуси 2, 9, 10, 12 маршрутів, маршрутні таксі, спішать на роботу люди, на навчання студенти. І сьогодні на цій вулиці живуть лікарі, інженери, педагоги, бібліотекарі, податківці, бізнесмени, журналісти, робітники, пенсіонери, студенти, які обов’язково впишуть своє ім’я в історію рідного міста.

 

Лемко І. 1243 вулиці Львова (1939-2009). – Львів: Апріорі, 2009. – С.98.

Туристичний путівник: Львів. – Львів: Центр Європи, 2007. – С.171.

 


ч
и
с
л
о

68

2014

на початок на головну сторінку