зміст
на головну сторінку

Андрій Корчак

З історії українського спортивного клюбу «Богун»

Громадсько-культурні організації створені українцями в міжвоєнний період мали великий вплив на розвиток національного життя краю. Адже позбавлені можливості політичної діяльності українці змушені були шукати вихід для національної ідеї в инших проявах суспільного життя. Велику роль в цій ситуації відіграли українські спортивні організації, такі як «Пласт», «Січ», «Луг», «Сокіл». Участь в них української молоді сприяла національно-патріотичному вихованню, веденню здорового способу життя, готовності в критичний момент стати на захист своєї батьківщини. Одним з таких товариств, які діяли на Брідщині був «Український спортовий клюб Богун», з часу заснування якого, цього року виповнюється 80 років.

Ідея створення клубу виникла серед місцевої української еліти напевно ще в першій половині 1920-х років. Розробка статуту клубу припадає на 1925 рік. В Бродівському історико-краєзнавчому музеї зберігається фотокопія цього документу, датованого 1 листопада 1925 року. Згідно статуту товариство отримувало назву «Український спортовий клюб Богун у Бродах». За мету його засновники ставили: досягнення високого розвитку фізичної і духовної культури української молоді; розвитку таких видів спорту, як біг, їзда на велосипедах, піші переходи, плавання, футбол, волейбол тощо; налагодження товариських відносин з иншими організаціями подібного типу. Для реалізації мети передбачалося здійснення наступних кроків: будівництво та утримання спортивних майданів; організація різноманітних змагань; проведення теоретичних курсів; видання підручників та журналів на спортивну тематику; побудова тренажерних залів. Фінансування товариства мало проводитись за рахунок членських внесків, доброчинних пожертв, оплат за участь в змаганнях.

18 лютого 1926 року ініціаторами заснування клубу Іваном Камінським, Ігнатом Панасом, Володимиром Чубаєм, Степаном Паньківим, Іваном Трушем та иншими в Тернопільське воєводство було подане прохання для отримання дозволу на відкриття У.С.К. «Богун». І хоча офіційний дозвіл було видано лишень у травні 1929 року, клуб все таки розпочав свою діяльність.

Перші роки були тяжкими для товариства, давались взнаки відсутність офіційного дозволу та постійного спортивного майдану. У 1932 році після футбольного матчу між командами У.С.К. «Богун» та піхотного полку, який квартирував у Бродах, військове керівництво заборонило богунівцям займатися на полковому майдані. Проблема постійного поля була вирішена після того, коли у 1933 році товариство винайняло в громади Старих Бродів ділянку розміром 1г в районі «Липок» (територія навпроти теперішньої церкви Собор Пресвятої Богородиці). Великими коштами та важкою працею було вирівняно та огороджено територію, що дало можливість повноцінно займатись спортом та організовувати змагання.

Найактивнішу діяльність розгорнула футбольна секція У.С.К. «Богун», яка майже кожного року посідала першість серед футбольних команд Бродів. Звичною справою стало проведення У.С.К. «Богун» щорічних товариських змагань з представниками Львівського «Спортивного товариства Україна».

Найвищою вершиною діяльності організації було запровадження святкування «Дня українського спортовця», участь в якому могли взяти спортивні товариства, команди та спортсмени повіту. Ця подія відбулась 15 серпня 1937 року. Святкування розпочалось о 14.30 велопробігом трасою Броди – Ясенів (близько 20 км). Стартувало дев’ять учасників, до фінішної прямої прибуло вісім. Перше місце зайняв Михайло Івасюта з Суходіл з результатом 1 год. 1хв. 5 сек., друге місце А. Федишин з Чехів (Лугового) – 1год. 5хв., третє місце Петро Стефанівський – 1год. 6хв. 45сек. Одночасно на спортивному майдані У.С.К.«Богун» відбулися легкоатлетичні змагання: біг на 100 та 400м; стрибки в гору та в довжину; метання ядра, диска та списа. Перші місця здобули: в 100 метровому забігу –Ярослав Лящук з результатом 11,06 сек., Дмитро Чайківський – 11,1сек., Гаврилюк – 12,4сек.; в забізі на 400м – Гаврилюк – 1хв.8сек., Я. Лящук – 1хв.10сек., Шаталов – 1хв. 11сек.; в стрибках угоруКрохмаль – 161см, Несторович – 156см, Заєць – 155см; в стрибках у довжину – Ярослав Лящук – 5,25м, Несторович – 5,15м, Кохманський – 4,76м. У волейбольній грі між жінками взяло участь дві команди – спортивного товариства «Сокіл» з Олеська та У.С.К.«Богун». Перемогу отримала команда У.С.К. «Богун». У волейбольній грі між чоловіками взяло участь чотири команди – С.Т. «Сокіл», У.С.К. «Комета» з Радивилова, «Пониква», У.С.К. «Богун». У фіналі перемогу над «Пониквою» отримала команда У.С.К. «Богун» з рахунком 25:23. Завершилося свято футбольним матчем між У.С.К. «Комета» та У.С.К. «Богун». Перемогу отримала радивилівська команда з рахунком 2:1. Святкування «Дня українського спортовця» стало потужним стимулом для подальших занять спортом української молоді.

Та на жаль зміна політичної ситуації восени 1939 року призвела до припинення діяльності клубу. В часи німецької окупації товариство відродилося, однак його діяльність обмежувалась лишень проведенням нерегулярних товариських змагань, оскільки багатьох спортсменів не було на місці. Наприкінці 1943 року У.С.К. «Богун» остаточно припиняє своє існування.

Підсумовуючи діяльність цього спортивного товариства слід зазначити, що воно внесло неабиякий вклад в розвиток національної свідомості української молоді нашого краю, сприяло гартуванню її духу та волі в майбутній боротьбі за незалежність України, адже багато членів У.С.К. «Богун» згодом прийняли участь у національно-визвольних змаганнях.      

 

Медаль за перше місце, яка вручалась переможцям у змаганнях під час святкування у Бродах «Дня Українського спортовця» 15.08.1937 року.

 


ч
и
с
л
о

69

2012

на початок на головну сторінку