повернутися бібліотека Ї

Тарас Возняк
Ретроспективна полiтологiя. Епоха Януковича. І наступила свобода

Невже перше осмислене рішення Януковича

Нещодавно на інтернетресурсі «Хвиля» (http://hvylya.org/) появився дуже важливий матеріал Юрія Романенка та Олексія Комарова «Shell. Важливий стратегічний хід Януковича». Здається, що автори підмітили певний тектонічний зсув у формуванні нової олігархічної конфігурації в Україні. Це у випадку, якщо проект по видобутку сланцевого газу новій фінансово-промисловій групі з умовною назвою «Сім’я» вдасться. Разом з тим успішна реалізація цього проекту може нарешті розв’язати питання енергозалежності нашого олігархату від російського газу. А з іншого, що не менш важливо, зв’яже ФПГ «Сім’я» з серйозним англо-саксонським бізнесом – з усіма політичними наслідками як для «Сім’ї», так і для держави України. Можливо, для України наслідки будуть важливішими. І у контексті стосунків з Заходом, і у контексті стосунків з Росією. Це, здається перший урок, який Янукович засвоїв, з того політичного спадку, який залишив Кучма. Цією угодою Янукович частково зв’язує руки Заходу, убезпечується від Росії. Хоча, з іншого і Януковича прив’язують до Західної колісниці. Чому він не противиться, як видається. Хоча Тимошенко випускати ніяк не готовий. Можливо успіх цієї угоди і розв’яже Гордіїв вузол Тимошенко.

З огляду на важливість, на мій скромний погляд, цього тексту ми переклали його українськоюбо ж не всі у Канаді та Куритибі добре володіють російською :).

 

Кілька цитат:

«Угода України з компанією Shell може позначити поворот у внутрішній і зовнішній політиці, викликавши цілу низку серйозних наслідків. У даному аналітичному огляді ми розглянемо ключові мотивації суб’єктів угоди, її наслідки у всіх аспектах, а також можливі сценарії розвитку ситуації в Україні

Янукович не може швидко поліпшити життя мас в силу зрозумілих причин.

Янукович не може не увійти в конфлікт з олігархами, оскільки йому потрібні їхні ресурси, і ми описали ці конфлікти і їх внутрішню логіку.

Нарешті, Януковичу потрібно опертися на когось із зовнішніх політичних гравців, щоб його режим не завалився. На сьогоднішній момент, тільки зовнішня опора може дати режимові необхідні для виживання ресурси. Всі інші способи отримання ресурсів неминуче продукують внутрішній конфлікт, здатний скинути режим.

З цієї точки зору укладення угоди з Shell відкриває перспективи зміцнення відносини із Заходом. Давайте розглянемо цю ситуацію більш детально…

Проект видобутку сланцевого газу (shale gas) і газу щільних порід (tight gas) в Україні це єдине осмислене рішення режиму Віктора Януковича за весь час його існування, яке буде мати довгострокові наслідки як для геоекономіки, так і для геополітики української держави.

У разі успіху Україна зможе збільшити видобуток природного газу на 9 млрд. кубометрів на рік, що дозволить скоротити імпорт природного газу з Росії з 33 млрд. кубометрів в 2012 р. до 24 млрд. кубометрів до 2020 р…

Успіх розробки газу щільних порід в Україні може фундаментально змінити баланс сил в економіці країни. У перспективі можлива поява нової фінансово-промислової групи, формованої на базі конгломерату «Сім’я».

Очевидно, що будь-яка група, що претендує на довгострокову перспективу в Україні, повинна мати економічну базу для підтримки політичної надбудови, що дозволяє витягувати стабільну ренту через доступ до інститутів держави. На даний момент формується група «Сім’я», яка зараз інтенсивно шукає таку економічну базу…

Підіб’ємо коротке резюме всього вищесказаного:

Перше, угода з Shell формує новий баланс сил, як зовнішній, так і внутрішній.

Друге, угода потенційно може, як посилити стійкість режиму Януковича з точки зору ризиків, пов’язаних з Заходом, так і послабити через зростання суперечностей з Росією.

Третє, українська опозиція поки що не розуміє політекономічної суті угод, що послаблює її позиції в переговорах із Заходом.

Четверте, «Сім’я» отримує ресурс для зміцнення своїх позицій в олігархічному балансі сил. Цей ресурс буде збільшуватися по мірі того, як буде розгортатися проект.

П’яте, успішна реалізація проекту разом з Shell не призведе до полегшення тяжкого становища мас, так само, як і для зміцнення відносин України з ЄС. Це логічно витікає з мотивів учасників угоди, описаних вище. Слід розуміти, що поліпшення становища народу мало цікавить всі сторони зазначеного пасьянсу, які просто добиваються реалізації своїх корисливих цілей.

Шосте, угода не забирає з порядку денного проблему зниження рівня соціальної напруженості. Вона може як зменшитися, так і збільшитися. Багато що залежить від конкретної стратегії Росії щодо режиму Януковича. Не можна виключати, що спроба Януковича поліпшити відносини із Заходом незабаром буде збалансована новими угодами з Росією».

 

Львів, 29 січня 2013