РЕДАКЦІЯ ЧИСЛА

Тарас Возняк (головний редактор)
Ірина Магдиш
Алена Зєнєвіч
Олесь Пограничний
Михайло Москаль

Особлива подяка
Матвію Ганапольському
за наданий текст
та Євгену Равському
за надані ілюстрації

незалежний культурологічний часопис «Ї»
число 59 / 2009
ПАСТКИ СВОБОДИ СЛОВА

Видання здійснено за підтримки Відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні (Київ),
а також за інституційної підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження" (Київ)

ЗМІСТ
АВТОРИ ЧИСЛА
ПЕРЕСЛАТИ (PDF 1,3 Mb)

Фах як фах

Це дуже неспокійне число. Більшість його текстів написана, а частина проговорена і записана, майже надривно, із метафорами, гаслами і слоганами. До багатьох із них заголовки навіть не треба було довго вигадувати – вони самі голосно «лізли» із кожного речення. Навіть те, що сказано із великим почуттям гумору й іронії, має під собою важку, залізобетонну плиту великого професійного досвіду, з якої стирчать шпичаки тривоги. Там, де за плечима колись росли легкі крила, тепер – важкий досвід.

Чим більше патосу чи надриву у текстах, тим спокійнішим, мені видається, повинен бути вступ. Зрештою, це не насильство над собою, і я насправді не відчуваю ані «кінця» української журналістики, ані її «злету».

Фах як фах. Не менш, але і не більш відповідальний, ніж инші. Учитель є посередником між дітьми і масивом знань, лікар – між людиною і її здоров’ям, водій – між людиною і точкою А, чи B. Журналіст – посередник між нами і владою. І що? Від того він страшніший чи небезпечніший? Чи святіший? Не думаю. Не думаю, що більше, ніж лікар, водій чи учитель.

Але тільки у випадку, коли ми маємо вибір. Якщо ми самі маємо вільний доступ до багатьох джерел інформації і маємо добру волю включати голову при її сприйнятті. У цьому сенсі українська журналістика просунулася значно уперед. І права Юлія Мостова, яка твердить, що наявність жовтої преси свідчить про зрілість професії і ринку.

Якщо ж ми не маємо вибору, або не користаємося ним і покладаємося тільки на те, що нам подадуть під тим чи иншим соусом – тоді, звісно, професія журналіста є для нас однією із визначальних у нашому світогляді. Напевно, це і впоюють усім студентам і студенткам прикро згадуваних у будь-яких розмовах Журфаків. Не те, що вони повинні високим фаховим рівнем, почуттям відповідальности чи просто наявністю сумління вибороти собі читача, а заразом і гроші. Судячи із того, що є на виході журналістських факультетів, там вчать тільки одного – як прилаштуватися там, де скажуть, у якому керунку маніпулювати, і ще й платитимуть за це. Це зовсім не образа для молодих, це їхня велика проблема, що вони покладені винятково на самоосвіту. А вона не кожному вдається.

Матеріали для журналу готували на підставі семінарів, які Журнал Ї проводив спільно із найліпшими українськими і польськими журналістами. Після тих розмов залишилося чимало запитань і сумнівів. Скажімо, чи таке вже й стовідсотково справедливе журналістське розслідування? Адже існує великий ризик, що журналіст спокуситься позицією безкомпромісного викривача чи верховного судді, і, не маючи на це жодних повноважень, знищить людину. Добре, якщо насправді злочинця. А якщо ні? Адже публікація у ЗМІ – це часто уже вирок, який роками тягне за собою чорний слід у житті людини, навіть, якщо факти не підтвердилися. Це небезпека для мас-медійного фахівця, не кажучи уже про молодих і бистрих на голосні скандали журналістів. А у ситуації засилля замовних матеріалів у нашій вітчизняній пресі – це взагалі знаряддя кілера.

Сумніви викликала і думка одного із авторів про те, що «зростатиме якість і професійність і медій, і журналістів при відповідному зростанні їхньої ціни». Можливо, так воно і буде, але навіть у найпотужніших окулярах не видно жодної тенденції, чи, бодай, потреби у такому розвитку подій. Існуючі медіа цілком задовольняють самі себе і своїх власників, бо наразі виконують (у переважній більшості своїй) функцію обслуговування політичних, вузько особистісних проектів.

Запитань багато, і відповідати на них, мабуть, треба з огляду на світові тенденції розвитку медій. Ми спізнюємося і відстаємо від розвинутого світу щонайменше на п’ятдесят, а то й на усі сто років. У свій час ми так і не спромоглися на створення всеукраїнської авторитетної газети з мільйонними тиражами. А світ уже пішов далі, і такі газети, цілі медійні корпорації переформатовуються на инші види поширення інформації, передусім, інтернет. Можливо, нам варто узяти старт уже з такої позиції, а не наздоганяти потяг, у який і так не встигнемо ускочити?

Звісно, це зовсім не означає, що від завтра закриваються усі газети, газетки і бойові листки. Вони ще довго і успішно виконуватимуть свою роль для масового читача України. Питання тільки у тому, якою вони бачать цю роль. Чи у маніпуляції людським мисленням і отуплюванні народу, чи в інформуванні? Не треба нам вкладати чужі думки у наші голови. Дайте нам відносно об’єктивну інформацію, або багато інформації із різних джерел, а ми уже самі створимо опінію. Свою, власну. Хибну чи ні – це вже инше питання.

Головне – вибір. Журналіст повинен мати можливість і право реалізації і заробітку у той спосіб і у такому ЗМІ, який він вважає допустимим для свого сумління і рівня кваліфікації. Той, хто відбирає інформацію, повинен мати можливість і право обирати багато джерел інформації і робити свої висновки.

І тоді відпаде необхідність у демонізації чи сакралізації журналістського фаху.

Ірина Магдиш

На головну сторінку | Зміст | Архів часопису | Пишіть нам