зміст
на головну сторінку

Василь Стрільчук

Юзеф Коженьовський (1797 – 1863)

Юзеф Коженьовськийвидатний польський письменник, драматург, педагог. Народився 19 березня 1797 року в Бродах у сім’ї Віцентія та Клари з Вінклерів. Батько майбутнього письменника був управителем маєтку графа Віцентія Потоцького (власника Бродів) і мешкав у фільварку бродівської економії. Навчався Ю.Коженьовський у бродівській «нормальній» школі, згодом у Збаражі, Чернівцях та Кременці. Перший творчий дебют письменника відбувся у 1816 році, в «Тижневику Віленському» була опублікована «Ода про 1815 рік». Після закінчення навчання в Кременецькому ліцеї став вчителем Зигмунта Красінського в Варшаві та Опіногурі. У 1820 році Коженьовський влаштувався бібліотекарем Замойських і налагодив співпрацю з відомими варшавськими періодичними виданнями. В цей час він зблизився з театральним середовищем Варшави і захопився драматургією. В 1823 році Юзеф Коженьовський одружився з Монікою Опочинською та переїхав до Кременця. Там він обійняв посаду викладача польської літератури у Кременецькому ліцеї. Через шість років став членом Королівського Товариства Приятелів Наук у Варшаві.

Після листопадового повстання 1831 р. Кременецький ліцей ліквідовано, а його викладачів примусово приділено до Київського університету. Там Коженьовський став ад’юнктом на філологічному відділі. Викладав історію Риму і мітологію, читав лекції з польської мови. У 1838 році Коженьовського переведено до Харкова, де він виконував обов’язки директора місцевої гімназії і візитатора шкіл. Саме в Харкові була написана визначна його драма «Карпатські верховинці» («Karpaccy gуrale»). Перший переклад драми зробив Микола Устиянович. Під назвою «Верховинці» п’єса ставилася у багатьох театрах України.

В 1845 році вийшла перша повість Ю.Коженьовського «Спекулянт», а наступного року «Колокація» («Kollokacja») – відомий твір, який посідає чільне місце у польській літературі.

В 1846 р. педагог отримав посаду директора губернської гімназії у Варшаві, а через два роки став членом-кореспондентом Наукового Товариства в Кракові. В цей період Коженьовський розвинув свою письменницьку діяльність, основою його творів були реальні ситуації з столичного життя. 40-річна творча праця письменника була відзначена в 1860 році. Юзеф Коженьовський був відомим письменником не лише в Польщі, а й за її межами. Його творча спадщина становить десятки п’єс, оповідань та повістей. В Польщі неодноразово видавалися зібрання творів Коженьовського. Він мав заслуги як реорганізатор шкільництва у Королівстві Польському і був відомий як публіцист. В 1863 році важкохворий Коженьовський виїхав за кордон на лікування. Помер в Дрездені 17 вересня 1863 року. Похований в родинному гробівці на варшавському цвинтарі.

***

Ім’я Юзефа Коженьовського є добре відоме у нашому місті. Ще в 1879 році біля будинку на Старих Бродах, де народився відомий драматург і педагог, Педагогічним товариством була встановлена меморіальна таблиця. Однак будівля була знищена в роки І світової війни. В 1898 році у мроди в парку Райківка (нині міський парк на майдані Свободи) був поставлений пам’ятник Ю.Коженьовському (скульптор Антоній Попель), який стояв до ІІ світової війни.

У період 1920 – 1939 років ім’я Ю.Коженьовського носила гімназія в мроди.

На будинку колишньої бродівської книгарні Ф.Веста, на одному з чотирьох медальйонів, поряд з горельєфами А.Міцкевича, Ю.Сло-вацького та З.Красінського, зображено Ю.Коженьовського. На сьогоднішній день у місті є вулиця названа іменем Юзефа Коженьовського. У фондах Бродівського краєзнавчого музею зберігаються книги з творами Ю.Коженьовського, серед яких є прижиттєве видання драматурга.


ч
и
с
л
о

69

2012

на початок на головну сторінку