РЕДАКЦІЯ ЧИСЛА

Тарас Возняк (головний редактор)
Вальтер Моссман
Олесь Пограничний
Петро Рибка
Михайло Москаль
Роман Мервінський
Євген Равський
Любомира Дудич
Мирослава Прихода
Микола Яковина
Марія Зубрицька

незалежний культурологічний часопис «Ї»
число 6 / 1995
ЕВРОПЕЙСЬКИЙ ВИМІР УКРАЇНИ

Видання цього числа стало можливим завдяки допомозі:

Центру Сучасного Мистецтва Сороса (Київ)
Інституту Американського плюралізму (Чикаґо)
Інституту політологічних та культурологічних досліджень (Київ – Львів)
Центру Europa Media (Львів)

ЗМІСТ

Від редакції

По певній перерві, пов'язаній із змінами в Україні та світі, редакція і видавці незалежного культурологічного часопису “Ї” виносять на суд читачів наступне число нашого видання. Дивним чином виявилося, що незалежність неоднозначне відбилася на стані культури політичної думки та преси, зокрема інтелектуальної, в Україні. З одного боку, неначебто маємо і перемогу не так української, як друкованої в Україні преси над так званою колишньою загальносоюзною, а тепер по суті – російською. Але з іншого боку, спостерігаємо або повільне вмирання товстих журналів, або їх інтелектуальне збіднення. Разом з тим збіднюється, як це не парадоксально при політичній незалежності, і українська політична, філософська, культурологічна думка. Суспільство ніяк не може врешті-решт випрацювати моделі свого майбутнього, до якого йде, і осмислити ситуацію, в якій знаходиться. Одні по-старому тягнуть в бік “единой и неделимой”, інші впадають в розпач – бо не отримують підтримки в їх зусиллях розбудувати державу, орієнтуючись на застарілі зразки двадцятих-тридцятих років. Одні бачать Україну по суті російською, інші -романтично українською. А вона є така, яка вона є. І тільки виходячи з того, що ми реально дивитимемось і на неї, і на світ довкола неї, як в сенсі політичному, так і культурному чи філософському, ми зможем розбудувати реальне українське суспільство. Якщо ж цього бачення ми не будемо мати, то або житимем ілюзіями, або пустимо все на самоплив. Тому редакція буде пробувати піднімати теми, які актуальні зараз для українських інтелектуалів. Це і проблеми Європи та європейства, до якого ми йдемо, Росії та поствізантійського світу, від яких намагаємось відійти, феномену сьогоднішнього ісламського відродження та України, проблеми українства як такого, одвічні проблеми єврейства в українському контексті, проблеми слов'янської єдности і її перспективи, та багато інших.

Не переоцінюючи свої сили, гадаємо, що це видання разом з тим стане інструментом для тих, хто схоче сказати своє слово у цьому нелегкому процесі осмислення як нашого сьогодення, так і нашого майбутнього. Ми пробуватимемо подавати різні думки та погляди на ці проблеми. Можливо комусь підбір матеріалів може видатися необов'язковим, однак це не так. Ми не шукаємо простих чи надто прямолінійних відповідей. Гадаємо, що часто їх і не знатимемо, однак вважаємо за необхідне ставити проблеми, навіть якщо вони не подобаються нам самим.

Разом з тим ми пробуватимемо, виходячи із своїх скромних можливостей, знайомити українського читача з новими тенденціями світової думки – пробуватимемо дати йому знаряддя для його подальшого інтелектуального пошуку. Щоправда, не маємо ілюзій щодо того, що безкритично перейнята чергова інтелектуальна мода може бути по-справжньому ефективна у ще доволі фрагментарній українській філософській думці.

З не меншим задоволенням редакція публікуватиме на її погляд цікаві тексти з царини красного письменства. Тут вона не ставить перед собою завдання опублікувати всіх, а лишень стимулювати розвиток літературного процесу, який у нас теж має якийсь фрагментарний вигляд.

На головну сторінку | Зміст | Архів часопису | Пишіть нам