повернутися про нас пишуть:

Поступ, №149 (593) 8 вересня 2000 р.

Час фемінізму настав

Микита ДУХІВ

Найактуальнішими темами обговорення в публіцистичних виданнях світу на часі є екологічна та ґендерна проблематики.

Бодай у цій царині Україна не цілком пасе задніх, бо останнє (сімнадцяте) число культурологічного журналу “Ї”, наклад якого тільки-но вийшов друком, цілковито приурочене дослідженню сподвижництва прогресивних жінок і називається, відповідно, “Ґендерні студії”. “Насправді, наші німецькі колеги уже давно цікавилися, чому ще не вийшов номер “Ї”, присвячений ґендерним проблемам. Ми їм відповідали, що для України ця тема ще не настільки актуальна та важлива, а коли ми нарешті відчуємо, що саме час видати такий журнал, він з’явиться”, – коментує куратор тематичного видання Софія Онуфрів, а отже вже є підстава вважати, що Україна “дозріла” принаймні до дискусії на цю тему, якщо не до втілення в життя основних принципів феміністичного руху.

Робота над підготовкою “ґендерного” числа тривала близько чотирьох місяців. Його співредактори – Софія Онуфріїв та Оксана Кісь – добір матеріалів здійснювали за двома напрямами – залучення цікавих авторських статей та пошук матеріалів закордонних авторів. Як зізнається Софія, саме тут з’явилися перші труднощі, оскільки, як виявилося, в Україні не так багато науковців цікавляться цією проблематикою. І все ж до свіжого “Ї” увійшло близько десятка статей місцевих авторів, зокрема координатора Об’єднання студентів правників, студентського мера Львова Тетяни Хоми “Чи був фемінізм в Україні?”, керівника французького культурного центру Діани Емдім “Французький фемінізм у ХХ ст.”, Оксани Кісь “Дефініції фемінізму” та “Особливості ставлення до української вдови”. Блок перекладних матеріалів охоплює досить широкі географічні терени. Серед перекладів – оглядові статті про німецький фемінізм, дискусії в католицькій церкві стосовно неофемінізму, витяги з книги відомої польської феміністки Славки Вальчевської “Особиста свобода. Домашній матріархат”, базова праця французького фемінізму “Він – культура, вона – натура?” авторства Ніколь Клод-Матьє. Балкани в номері представлені “Фемінізмом у любовному ракурсі” Міґлени Ніколчиної та епістолярією Надежди Четкович у часи останньої війни. Відкриває часопис стаття Марти Богачевської “Націоналізм та фемінізм – одна монета спільного вжитку”, яка задає тональність у подальшому читанні. Провокацією номера є публікація маніфесту Товариства за знищення чоловіків засновниці та єдиного його члена – Валері Соланас.

Традиційно часопис “Ї” читачам пропонує і добірку літературних творів. На цей раз це поезія львів’янки Марійки Кривенко, переклади з польської Мануели Ґретковської, уривки творів югославських авторок Дубравки Уґрешич та Ясміни Тешанович. Нещодавно відбувся черговий семінар, зініційований Незалежним культурологічним журналом “Ї”. Для обговорення було обрано тему співзвучну до змісту нового числа – “Ґендерні студії в Україні: стан, проблеми, перспективи”. Як показала дискусія, ставлення в Україні до ґендерних проблем коливається від відвертої іронії (переважно з боку чоловіків) до абсолютного нерозуміння та несприйняття (значна частина суспільства). Тому число “Ґендерні студії” якнайповніше “просвітить” усіх, хто не надто компетентно чується в цій царині, а то й просто дозволить ознайомитися з працями авторів, які є її ідеологами. Презентацію сімнадцятого числа “Ї” заплановано провести завтра, на Форумі видавців у Львові, а з його змістом можна зазнайомитися в Інтернеті за адресою: www.ji-magazine.lviv.ua.