зміст
попередня стаття наступна стаття на головну сторінку

Інструкція Народного Комісаріату внутрішніх справ Союзу РСР про порядок виселення осадників із західних областей України і Білорусі [29 грудня 1939 р.]

Цілком таємно

“Затверджено”

Постанова РНК Союзу РСР від 29 грудня 1939 р. №2122-617 цт.

Інструкція

Народного Комісаріату Внутрішніх Справ Союзу РСР від 29 грудня 1939 року.

Про порядок переселення польських осадників із західних областей УРСР та БРСР.

1. Виселення осадників із західних областей УРСР та БРСР здійснюється одночасно по УРСР та БРСР у день, визначений НКВС СРСР.

2. При виселенні осадників все нерухоме майно, сільськогосподарський реманент, домашня худоба залишаються на місці та приймаються за актом місцевими управліннями.

3. Осадникам дозволено брати із собою таке майно та дрібний господарський реманент:

1) Одяг,

2) Білизну,

3) Взуття,

4) Постільні речі,

5) Столовий посуд (ложки, ножі, вилки), чайний та кухонний, відра,

6) Продовольство із розрахунку місячного запасу на родину,

7) Дрібний господарський та побутовий інструмент (сокира, пила, лопата, мотика, коса, граблі, вила, молоток, кліщі, зубило і т.д.),

8) Гроші (сума не обмежена) та побутові цінності (персні, годинники, сережки, браслети, портсигари і т.п.),

9) Скриню чи ящик для пакування речей.

4. Загальна вага вказаних речей не повинна перевищувати 500 кг на родину.

Примітка: Громіздкі речі, в тому числі господарський реманент перевозяться у спеціально виділених вагонах.

5. Відправка осадників до місця поселення здійснюється ешелонами у складі 55 вагонів, обладнаних по зимовому для перевозки людей (в тому числі один класний вагон для охорони та один обладнаний санізолятор).

У кожний вагон поміщаються 25 осіб дорослих та дітей з їхніми речами.

Для громіздких речей на кожний ешелон виділяється по 4 товарних вагони.

6. На кожний ешелон НКВС СРР призначає начальника ешелону та відповідну охорону.

Наркомздоров'я СРСР забезпечує ешелони медичним персоналом у складі одного медфельдшера та двох медсестер на кожен ешелон та відповідні медикаменти.

За 10 днів до подачі вагонів НКВС СРСР представляє НКШС [Народному Комісаріатові Шляхів Сполучення] заявку на ешелони з точним вказанням для подачі ешелонів станції завантаження та станції призначення. Подача ешелонів здійснюється НКШС не пізніше 3-х днів з моменту надходження заявки НКВС СРСР.

7. Під час пересування залізницею спецпереселенці-осадники отримують безкоштовно один раз на добу гарячу їжу та 800 грамів хліба на особу.

Приготування та роздача їжі в дорозі здійснюється згідно із заявками Начальників ешелонів НКВС трестами залізничних ресторанів та буфетів Наркомторгу СРСР.

Оплата витрат на харчування спецпереселенців-осадників здійснюється НКВС СРСР.

8. Спецпереседенці-осадники спрямовуються на лісорозробки Наркомлісу до Кіровської, Пермської, Вологодської, Архангельської, Івановської, Ярославської, Новосибірської, Свердловської та Омської областей, Красноярського та Алтайського країв і Комі АРСР та розміщуються на місці робіт в окремих селищах від 100 до 500 родин у кожному.

Підготовка до прийому спецпереселенців-осадників, надання їм приміщень та працевлаштування покладається на Наркомліс СРСР.

9. Перевезення спецпереселенців-осадників від станції прибуття до місця поселення організовується НКВС СРСР. Наркомліс СРСР виділяє у розпорядження НКВС СРСР необхідний автогужтранспорт та продовольство у кількостях, які забезпечують одночасну перекидку спецпереселенців-осадників.

У випадку потреби крайові та обласні комітети зобов'язані надати у розпорядження НКВС СРСР додатковий автогужтранспорт шляхом залучення місцевих організацій та колгоспів.

Народний Комісар Внутрішніх Справ СРСР Л.Берія

Вірно: Начальник відділу трудових поселень ГУЛАГ НКВС — Старший лейтенант Держбезпеки (Кондратов)

[Переклад з російської. Опубліковано: Депортації.— Т. 1. 1939-1945.— Львів, 1996.— С. 57-58]


ч
и
с
л
о

28

2003