зміст
попередня стаття   на головну сторінку

Нові наукові студії щодо проблеми використання атомної енергетики:
«Атомна енергетика. Міт чи реальність?»

Через 20 років після катастрофи на Чорнобильській АЕС атомна енергетика знову стала предметом дискусій. Охорона довкілля, диверсифікація джерел енергопостачання, ріст цін на нафту і наростаючі ресурсні конфлікти стають у світовій дискусії аргументами на користь атому.

У багатьох европейських країнах приділяється велика увага розвитку атомної енергетики. Чехія має наміри у найближчому майбутньому розбудувати діючі атомні станції. У Словаччині через придбання 66 відсотків акцій Slovenske elektrarne італійською енергетичної кампанією Enel планується спорудити нові реактори. У Польщі у рамках «Стратегії енергетичної політики до 2025 р.» вирішено спорудити першу атомну станцію.

У зв’язку з укладеною між Росією і Німеччиною угодою про спорудження газогону через Балтійське море (вересень 2005), а також з огляду на російсько-український газовий конфлікт (початок 2006 р.), під час якого було перекрите газопостачання до України, атомне лобі у регіоні істотно посилилося. Сучасна українська енергетична політика також спрямована на розвиток атомних енергетичних ресурсів. У травні минулого року прийнято рішення про будівництво наступних 11 реакторів до 2030 року, а також заплановано незабаром здати до експлуатації ядерні реактори на Рівненській та Хмельницькій АЕС.

Підстав для того, аби знову повернутися до атомної енергетики, цілком достатньо. Фонд Гайнріха Бьоля вивів актуальну дискусію про ядерну енергетику на міжнародний рівень: до обговорення були винесені питання мирного використання атому, зокрема безпечність реакторів, повторне використання відпрацьованого ядерного палива, економічні проблеми та питання охорони довкілля. Матеріали досліджень опубліковані у збірнику «Атомна енергетика. Міт чи реальність?», авторами якого стали відомі науковці під керівництвом др. Фелікса Кр. Матеса (Інститут екології, Німеччина)

Книга «Атомна енергетика. Міт чи реальність?» перекладена українською мовою і поширена серед зацікавлених читачів на конференції «Чорнобиль+20. Пам’ять заради майбутнього», що проходила у Києві 23-25 квітня 2006 р.

З подальшими публікаціями щодо атомної енергетики можна ознайомитися в Інтернеті на веб-сторінці конференції http://www.ch20.org/publications.htm

Через 20 років після Чорнобиля політики і бізнес мріють про відродження атомної енергетики.

Однак, ризиків не стало менше, і вимоги сьогодення роблять пошуки швидкого вирішення обов’язковими.

Heinrich-Boell-Stiftung (Hrsg.) (2006): Mythos Atomkraft. Ein Wegweiser. Berlin.


ч
и
с
л
о

41

2006