зміст
попередня стаття наступна стаття на головну сторінку

Конституції Андерсона, або Давні заповіді Вільного муляра

(Давні закони заморських Лож, призначені для проголошення при посвяченні нових Братів або за наказом Майстра)

1. Про Бога і релігію

Вільний муляр зобов’язаний, в силу даної ним обіцянки, коритися моральному закону; і якщо він вірно розуміє Королівське Мистецтво, він ніколи не стане нерозумним атеїстом або невіруючим вільнодумцем. Однак, якщо колись Вільні мулярі зобов’язані були у кожній країні належати до релігії саме тієї держави і того народу, якою б вона не була, тепер вважається більш розумним зобов’язувати їх належати до тієї лиш релігії, що проповідує згоду між собою усіх людей, залишивши їм самим точно визначати свої релігійні переконання; це означає, що Вільні мулярі повинні бути людьми доброчесними і вірними, тобто бути людьми чести, незалежно від особистих переконань і конфесійної належности кожного з них. Відтак, Франкмасонство стає центром єднання і способом встановлення істинної дружби між людьми, які – без нього – були б розділені нездоланною прірвою.

2. Про світську, вищу владу і владу підпорядкування

Вільний муляр є лояльним підданим світської влади, де б він не мешкав і не працював; він ніколи не повинен брати участи у заколотах і таємних злих задумах проти миру і благополуччя народу, рівно як і не поводитися неналежно щодо представників влади; Масонство, що страждало в усі часи від війн, кровопролиття і сум’яття, завжди здобувало прихильність давніх царів і князів, які дарували вірним і миролюбним мулярам допомогу, надаючи гідну відсіч їх ворогам і сприяючи легендарній добрій славі Братства, що процвітало у часи миру. Таким чином, якщо Брат повстане проти держави, инші Брати не будуть підтримувати у цьому повстанні, але будуть жаліти за ним, як за будь-яким нещасним, і намагатися надалі не поширювати недовіри чи заздрости до існуючої законної влади; якщо бунтівника не визнають винним у ще якихось (окрім бунту) злочинах, він не може бути виключений з Ложі, і його узи з нею залишаться непорушні.

3. Про Ложі

Ложа є місцем, де Вільні мулярі збираються і працюють; Ложею іменуються також збори, або належним чином організоване товариство Вільних мулярів; кожен Брат повинен належати до якоїсь Ложі і підкорятися її Внутрішньому регламенту і Генеральному регламенту. Ложа носить місцевий або об’єднаний характер, що найкраще зрозуміти, відвідавши її, а також ознайомившись з Регламентом Генеральної або Великої ложі, що додається до Конституції. У минулому жоден Майстер або Брат не міг не прийти на Ложу, особливо, якщо був завчасно про неї попереджений; якщо ж була якась поважна причина, Майстер і Доглядачі розглядали її і могли прийти до висновку, що сувора необхідність перешкодила його присутності. Люди, що приймаються у члени Ложі, повинні бути доброчесними і правдивими, вільнонародженими, зрілого і розумного віку; вони не можуть бути данниками і ленниками, жінками, а також вони повинні бути людьми не розбещеними і ославленими в суспільстві, а тільки доброї слави.

4. Про Майстрів, Доглядачів, Братів і Учнів

Усі надання вищих ступенів Вільних мулярів надаються тільки і лише на підставі особистих чеснот і заслуг; тому що тільки так можна добре послужити Господу, не посоромити Братів і не збезчестити Королівське Мистецтво. Тому жоден Майстер або Доглядач не може бути обраний через своє високе становище, але тільки в силу своїх особистих заслуг. Неможливо виразити усе на письмі, тому кожен Брат повинен відвідувати збори і посідати в них належне йому місце, щоб опановувати тим, що вирізняє наше Братство. Тільки так Кандидатам стане відомо, що Майстер може брати собі Учня тільки тоді, коли сам Майстер має достатньо роботи для Учня, якщо Учень є молодим чоловіком, не має каліцтв і вад тіла, що можуть перешкодити його навчанню Королівському Мистецтву, служінню Господу його Майстра і бути прийнятим у Брати, а потому – у Підмайстри після того, як він пропрацював у першому званні термін, визначений традиціями його країни. Окрім того, він мусить походити із достойної родини, аби згодом йому могла бути надана честь стати Доглядачем, потому – Майстром ложі, потому – Великим доглядачем і з часом – Великим майстром усіх лож, в залежності від його заслуг. Ніхто з Братів не може стати Доглядачем, не пропрацювавши певний термін в ступені Підмайстра; ані Майстром – не пропрацювавши Доглядачем; ані Великим стражем – не пропрацювавши Майстром ложі; ані Великим майстром – не пропрацювавши до свого обрання в ступені Підмайстра. Стати ж Майстром може тільки той, хто походить зі шляхетного роду, або є відомим ученим, або архітектором, або художником, заслуживши при цьому своїми чеснотами добру славу і високу оцінку в усіх Ложах. За давніми заповідям і регламентами, цим верховним і безсумнівним правителям давніх Лож повинні з любов’ю, пошаною і щирістю коритися усі Брати у підпорядкованих їм об’єднаннях.

5. Про управління роботою Братства

Усі Вільні мулярі повинні старанно працювати в будні дні, щоб процвітати у дні відпочинку; і час праці, визначений законами країни або підтверджений звичаєм, повинен ретельно дотримуватись. Найбільш досвідчений з Підмайстрів призначається або обирається Майстром або Доглядачем над роботами. Тим, хто працює під його началом, належить іменувати його Майстром. Вільні мулярі повинні уникати будь-яких сварок, не називати один одного кривдними словами, а тільки «Брат» або «Друг»; вони повинні чемно вести себе як у Ложі, так і поза нею. Майстер, як людина вправна і обдарована, повинен надзвичайно розважливо і розумно ставитися до Господньої Праці і справедливого розподілу її плодів, як своїх власних; жодного з Учнів або Підмайстрів він не повинен наділяти часткою більшою, ніж вони справді заслуговують. І Майстер, і мулярі, що отримують винагороду за свою працю, залишаться вірними Господу і чесно завершать свою роботу, оплачену чи від виробітку, чи погодинно; і не будуть вимагати оплати від виробітку за те, за що, зазвичай, платиться погодинно. Ніхто не буде заздрити добробуту Брата, заважати йому або відбирати в нього роботу, щоб завершити її самому; ніхто ж бо не спроможний достойно завершити во славу Господа чужу працю, не знаючи ґрунтовно креслень і ескізів того, хто цю роботу розпочав. Коли Підмайстер обирається Доглядачем праць під керівництвом Майстра, він залишається вірним і Майстру, і своїм Братам; він ретельно слідкує за виконанням праці во славу Господа у час відсутности Майстра; його ж Брати повинні в усьому йому коритися. Усі вільні мулярі, задіяні у виконанні робіт, смиренно отримують свою заробітну платню, без нарікання і обурення, і не залишають Майстра, поки працю не буде завершено. Молодого Брата слід учити і наставляти, щоб продовжити традицію братерської любові і щоби він не зіпсував матеріалу, що тягне за собою судовий розгляд. Усі знаряддя праці, що використовуються у роботі, оглядаються і схвалюються Великою ложею. Жоден підневільний робітник не може займатися істинно вільним мулярством, і жоден вільний муляр не може працювати разом з невільним каменярем, окрім випадку крайньої необхідности; також забороняється навчати невільних робітників і не посвячених Вільних мулярів тому, чому слід навчати Брата і Друга.

6. Про поведінку

А. У час роботи у Ложі

Не можна провадити приватні збори і окремі розмови, не отримавши на те дозволу Майстра; не можна провадити розмови про будь-що непристойне або недостойне; не можна перебивати Майстра або Доглядача, або будь-якого Брата, що звертається до Майстра. Не можна вести себе занадто вільно і по фіглярськи, якщо Ложа зайнята священною або серйозною працею; при жодних умовах і у жоден спосіб не можна вживати негідних висловів; слід віддавати належну пошану і почесті Майстру, Доглядачам і Братам. При будь-якій скарзі на Брата, якого визнали винним, його справа підлягає розгляду і винесенню ухвали Братів Ложі, що є чесними і компетентними суддями у такого роду суперечках (окрім випадків апеляції до влади Великої ложі), до яких і повинен апелювати обвинувачуваний (окрім тих випадків, коли загальні збори Братів можуть призвести до затримки робіт во славу Господа, і тоді приймається окрема ухвала); однак, при розгляді будь-яких масонських суперечок не варто звертатися до сили Закону, окрім тих випадків, коли для усіх Братів Ложі очевидна необхідність такого звернення.

Б. Поведінка у Ложі після завершення робіт, коли ще Браття не розійшлися

Можна розважитись невинними бесідами, звеселяючи один одного хто як уміє, однак уникаючи всілякої надмірности і не примушуючи будь-кого з Братів пити або їсти більше, ніж йому б хотілося, або перешкоджаючи йому іти туди, куди ведуть його наміри або справи, або промовляти образливо і брутально, що заважало б приємній і вільній течії розмови, тому що це зруйнує нашу Гармонію і поглумиться над нашими достойними цілями. Тому жодні приватні чвари і суперечки не можуть перетнути поріг Ложі, а особливо чвари і суперечки, що стосуються питань релігії, націй, державного устрою, тому що ми, як Вільні мулярі, належимо до єдиної релігії, про яку говорилося вище, водночас ми належимо до усіх націй, народів, сімей, родів і мов, а також сторонимося будь-якої політики, аж поки вона не загрожує процвітанню Ложі, і маємо наміри сторонитися її й надалі.

В. Поведінка Братів при зустрічах без чужих, але поза межами Ложі

Слід чемно вітати один одного так, як ви будете навчені, називаючи один одного Братами, вільно давати один одному поради з тією мірою подробиць, яка буде визнана слушною і достатньою; при цьому слід намагатися бути не побаченими і не почутими сторонніми; не слід вдаватися до нападів один на одного, дотримуючись також поваги і шани до кожного Брата, навіть якщо він не є муляром. Хоча усі Вільні мулярі є рівними Братами, Франкмасонство не відбирає у людини поваги і становища у суспільстві, що вона їх мала раніше; радше, воно додає їй гідности, особливо якщо людина заслужила пошану Братства, яке завжди віддає почесті достойним. Слід уникати поганих манер.

Г. Поведінка у присутності не-масонів

Слід дотримуватись обережности у словах і манерах, так, щоб навіть найбільш цікавий і допитливий з не-масонів не зміг розкрити нічого з того, що йому розкривати не слід; у деяких випадках слід міняти тему розмови задля блага нашого вельмишановного Братства.

Д. Поведінка удома і серед знайомих

Слід чинити так, як належить моральній і мудрій людині; особливо слід зазначити, що ані вашій сім’ї, ані друзям, ані сусідам не слід знати про справи Ложі і под.; у цих питаннях ви повинні слідувати велінням своєї власної чести і чести давнього Братства в силу причин, про які тут не буде говоритися. Також слід дбати про своє здоров’я, не засиджуючись після зборів Ложі надто довго разом і далеко від дому, а також уникати обжерливости і пияцтва, щоб ваші сім’ї не відчували себе приниженими і обділеними увагою і щоб не постраждала ваша робота.

Е. Поведінка з незнайомим Братом

Ви повинні обережно пізнати його у той спосіб, що підкажуть вам розсудливість і досвід, щоб вашою довірливістю і невіглаством не скористався самозванець, якого вам слід з презирством і рішучістю ігнорувати, доклавши при цьому зусиль і не давши йому і натяку на істинне Знання. Однак, якщо ви з’ясували, що перед вами істинний і вірний Брат, ви повинні віддати йому належну пошану; і якщо він у скруті, ви повинні надати йому всіляку можливу допомогу або ж вказати йому шлях до її отримання. Наприклад, ви можете дати йому роботу на кілька днів або ж рекомендувати другому роботодавцю. Однак, ви не зобов’язані чинити нічого, що перевищує ваші власні можливості, а тільки підтримати доброчесного і вірного бідного Брата, як і кожну иншу бідну людину у тих обставинах. І, нарешті, усі ці заповіді ви зобов’язані виконувати, рівно як і инші закони, що передаються вам таким же чином; ви повинні пестити у серцях братерську любов – фундамент і наріжний камінь, що зв’язує цемент і славу цього Давнього Братства. Ви будете уникати усіх і усіляких сварок і суперечок, наклепів і огуд, і не потерпите, коли хтось зводитиме наклепи на достойного Брата, але будете відстоювати його честь і надавати йому дрібні послуги настільки, наскільки дозволяє ваша власна честь і безпека, – але не більше. І якщо будь-який з Братів завдасть вам шкоди, вам слід, у відповідності з достойним давнім звичаєм, звернутися до своєї або його Ложі, а звідти ви можете апелювати до влади Великої ложі на щоквартальних її зборах, а далі – до влади щорічної Асамблеї Великої ложі. Однак, до цього слід вдаватися тільки, якщо справу не можна вирішити по-иншому, терпляче і уважно вислухавши пораду Майстра і Братів ложі, які можуть допомогти вам уникнути звернення до не-масонського Закону, або ж навпаки – будуть сприяти швидкому вирішенню усіх ваших справ у суді з найбільшою можливою справедливістю і на вашу користь, але при повній повазі до Братів. Майстер і Брати самі повинні запропонувати свої послуги в якості посередників, а Брати, що ведуть тяжбу, повинні з вдячністю прийняти таку пропозицію; у тих випадках, коли угода неможлива, Братам слід все ж продовжувати тяжбу або процес, однак без гніву і злопам’ятності поміж собою, не роблячи і не кажучи нічого, що  загрожувало б братерській любові. Добрі стосунки між Братами слід установлювати і підтримувати, щоб для усіх був очевидним сприятливий вплив Франкмасонства на суспільство і людей. Так всі Вільні мулярі чинили з початку Світу і будуть чинити до його кінця.

АМІНЬ, НЕХАЙ БУДЕ ТАК!


ч
и
с
л
о

54

2009

на початок на головну сторінку