зміст
попередня стаття наступна стаття на головну сторінку

Інтерв’ю з івано-франківським масоном

Це інтерв’ю – плід тримісячного заочного спілкування через поштову скриньку з одним із івано-франківських майстрів-масонів Івано-Франківської вільномулярської Достойної Ложі «Імхотеп до Полум’яної Зорі» Великої ложі України.

Багато людей вважають, що масонство – чужорідна, ворожа для України організація.

Я би не назвав Михайла Грушевського, Симона Петлюру, Григорія Сковороду, Григорія Квітку-Основ’яненка, Петра Гулака-Артемовського, гетьманчука Григорія Пилиповича Орлика, Кирила Розумовського, Івана Франка і багатьох инших світочів ворогами українства. А усі вони – масони. Є думки, що і Тарас Шевченко устиг у Санкт-Петербурзі стати учнем-вільним мулярем. Хоча така інформація не підтверджена документально, але є цілком реальною, враховуючи те, що багато з тих людей, які організовували викуп Т. Шевченка з кріпацтва, були масонами.

А де збираються масони, вони мають якийсь свій офіс в Івано-Франківську?

У масонстві все символічне. Масонський Храм є там, де ритуально відкрита праця. Це може бути удома, в офісному приміщенні, у лісі, у давньому замку, ...у піраміді Хеопса. Є і стаціонарні Храми. Але це на Заході. В Україні масонство тільки відновлюється після 70-річної перерви.

Що таке, власне, масонство?

Визначень масонства є багато. Найбільш визнане говорить про те, що вільне мулярство є «морально-етичною системою, вираженою в алегоріях та проілюстрованою символами». Але є ще одне твердження, яке я поділяю: у світі немає двох вільних мулярів, які однаково думають про те, чим насправді є масонство.

Чи є метою вільних мулярів світова змова, влада?

Розмови про прагнення масонів до влади мені видаються найбільшим непорозумінням, забобоном щодо вільного мулярства. На нашу думку, розлом у людських душах йде по лінії егоїзм-альтруїзм. Люди, які приходять у вільне мулярство у пошуках вигоди (влади, вирішення кар’єрних, бізнесових проблем і под.), дуже швидко розчаровуються у ньому. Для реалізації егоїстичних прагнень є инші, більш дієві організації: політичні партії, які борються за владу, бізнес-асоціації, бізнес-інкубатори, які вчать, «як заробити перший мільйон». У всі часи до Вільного Мулярства приймали майже виключно людей, які себе зреалізували соціально, тобто вищих аристократів, які встигли зрозуміти, що сенс не у владі, славі, грошах, а у чомусь иншому. Масонами були королі, які володіли світовими імперіями, принци, герцоги, в яких влади вже було аж забагато. Самовдосконалення, пошук сенсу, служіння Вселенським Чеснотам – це предмети пошуку вільних мулярів. Зауважу, що братам в Ложі заборонено провадити дискусії на політичні, релігійні, будь-які инші теми, які можуть бути джерелом конфлікту.

Якщо ви не цікавитеся владою, то що ви можете сказати про сумнознамениту Ложу П-2. Здається, що всі вже визнали, що та Ложа мала серйозний політичний вплив в Італії?

Світове масонство має багато різних ритуалів, течій, відгалужень. Їх є десятки, а можливо, й сотні. Італійська ложа П-2 – це Ложа з так званої системи Великого Сходу. А система Великого Сходу – це реформаторська, така, що допускає атеїзм, течія. Якраз через свій атеїзм і втручання в політику та бізнес ця система не є визнаною Регулярним масонським співтовариством. Багато братів вважають, що Великий Схід має тільки організаційну форму за прикладом масонства, але давній зміст вільного мулярства, перенесений безперервним ланцюгом посвяти ще від давніх містерій до сучасного вільного мулярства, ними втрачений.

Хто може стати масоном?

В нашій юрисдикції за канонами масоном може стати будь-який чоловік, якщо він «вільний і доброї слави» і вірить в Єдиного Бога. У житті більшости людей настає момент, коли вони починають ставити собі запитання: Хто я? Звідки я прийшов? Що я тут роблю (або ж, Яка мета мого існування в матеріальному світі)? Куди я піду? І: Що я зможу звідси взяти з собою? Якщо чоловік починає так мислити, то у Ложі він опиниться в колі однодумців.

І все? А скільки грошей треба заплатити, инколи говорять при десятки тисяч (в неукраїнській валюті)?

За вступ – нічого. Але є щомісячний внесок до скарбниці Ложі. Він – символічний.

І це всі вимоги?

Вимоги всі. Але, щоб отримати Світло, стати учнем, треба пройти ряд співбесід та опитувань, після яких проходить голосування щодо доступу профана до ініціації.

Якщо ви такі «правильні», то чому ховаєтеся від публічності, чому ви є таємною організацією?

Ми є не таємною організацією, а закритою. Ми не займаємося змовою, політикою, ми завжди толеруємо законну владу. Ми закриваємося для немудрих людей. Бо вважаємо, що дискутувати з ними – марнувати час. Сократ, здається сказав, що немає нічого кращого у світі, аніж спілкування з друзями. Просвітлене спілкування чоловіків для нас радість. А ще у світі з найдавніших часів є так, що знання «для широкого вжитку» – екзотеричні, а – езотерика – це те, що лише для здатних осягнути.

То ви так «скромно» вважаєте себе тими обраними, «здатними осягнути»?

Я вважаю, що у наш час доступности інформації, освіти, можна говорити про радикальне розширення кола «обраних». Вузька обраність була актуальною років сто тому і давніше. Я вже згадував про аристократію. Зараз людство соціально вирівнялося (особливо наша, західна цивілізація), попри всі заяви про нашу збідованість. У наш час є дуже багато людей, які, як ми кажемо, «надаються до ініціації» у вільні мулярі. Є багато людей, яких ми називаємо «вільними мулярами без фартуха», але вони ще в пошуках Світла, в пошуках правдивої дороги до Храму.

Чи вважаєте ви себе ексклюзивними власниками тієї дороги до Храму?

Я так не вважаю. Я переконаний, що скільки є людей на Землі, стільки й шляхів до Творця, до Світла. Але наш шлях, на моє переконання, в західній цивілізації, – найкоротший. Масонство  – це чи не єдина масова організація в західній цивілізації, яка несе у своїх ритуалах і символах закодовану інформацію про втрачене сучасною «людиною егоїстичною» Трансцендентне Знання.

А в якого саме Єдиного Бога повинен вірити масон?

У вашому запитанні є і відповідь. Якщо ж говорити про релігійні конфесії, то масонами можуть бути християни, мусульмани, юдеї, зороастрійці й инші монотеїсти.

А буддисти, індуїсти?

Знову ж таки, тільки ті, що визнають Єдиного Бога. Бо в цих релігіях є і атеїстичні, і політеїстичні течії...

Чому дехто вас називає «жидомасонами»?

Перше: через те, що вільномулярські ритуали побудовані на деяких епізодах Старого Заповіту. Друге: через бурхливі фантазії деяких фальсифікаторів, таких, як сумнозвісний Лео Таксіль, французький журналіст, який спочатку поливав брудом Католицьку Церкву (зокрема, у перекладеній та виданій в совєтські часи книзі «Священний вертеп»). Коли ця тема вичерпалася, взявся за вільних мулярів вже в книзі з промовистою назвою «Копито диявола» та «Щоденнику Діани Воган». І хоча згодом він публічно визнав, що всі звинувачення масонів – це плід його фантазії, багато байок-жахливчиків пішло гуляти світом у виді «достовірних» легенд і мітів.

Питання на ваше питання: а чому ніхто не називає християн «жидохристиянами», а мусульман «жидомусульманами»? Адже вони вважають Старий Заповіт своєю Святою Книгою.

Ми толеруємо усіх добрих людей, усі національності: українців, євреїв, росіян, «негрів і білорусів»...

Це все із серії про світову змову. Є категорія людей, що мають різного роду «фобії змови». Вони і культивують всі ті фантастичні ідеї.

Ага, «зачепило» вас! Виправдовуєтесь...

Ну, ми ж не виходимо самі з якимись там виправдовувальними заявами, спростуваннями до загалу, скажімо, через засоби масової інформації... Ви запитали – я відповів...

І все-таки, чим ви займаєтеся на своїх засіданнях, якщо не політикою, не релігією і не вирішенням бізнесових питань?

Давніми Ритуалами, вивченням символіки, трактуванням алегорій. Прийняттям нових братів, підняттям їх у вищі градуси. Все в атмосфері добра і світла (в ідеалі).

Але ваші ритуали не є таємними, вони розписані у відкритій літературі? У чому ж таємниця?

Відчуйте для себе різницю в таких можливих діях:

1. Прочитати сценарій п’єси.

2. Побачити постановку в театрі.

3. Самому взяти участь у постановці як один з акторів, якого ведуть, якому підказують слова...

Правда, що ці різні дії щодо одного й того ж тексту викличуть у вас зовсім різні враження?

Так от, сенс ритуалу – у ваших моторичних, візуальних, звукових та инших відчуттях, як учасника ритуалу.

Ви вже ставили запитання щодо масонської таємниці. Багато людей думають, що цю таємницю можна виразити в словах. Якби це було так, то хтось з мільйонів масонів вже давно оприлюднив би цю «таємницю». Але сенс її в тому, що оприлюднити її неможливо. Її можна відчути тільки внутрішніми відчуттями, внутрішнім спогляданням під час ритуалів прийняття чи підняття у вищий градус, під час ритуалу відкриття та закриття праць в Ложі.

Чи є Орден Святого Станіслава масонською організацією?

Ні, не є. Наскільки я знаю, це є просто спосіб за свої немалі гроші задовольнити своє ж марнославство.

Ви говорили, що для вас ціллю є альтруїзм та служіння суспільству (якщо ми правильно Вас зрозуміли). Чи не означає це, що масонство – це різновид благодійної організації?

Ні. Благодійність схвалюється, але не є обов’язковою. Скажімо, американські масони (яких є мільйони) мають проблему з тим, куди подіти бюджети своїх Великих лож у сумі сотень мільйонів доларів. Вони відкрито і офіційно утримують лікарні, соціальні будинки, хоспіси. Є Великі ложі (особливо в нових демократіях) молоді, які мають дуже обмежене членство, не мають навіть елементарної атрибутики Храму. Тому вони переймаються иншими проблемами. А об’єднує світовий масонський братський ланцюг визнання давніх Ландмарок та непорушні ритуали, які несуть в собі певну інформацію.

Чи серед івано-франківських масонів є якісь публічні особистості, наприклад, представники влади?

У Ложі на одній лаві можуть поряд сидіти успішні бізнесмени і робітники, представники влади і безробітні. У Ложі всі здобутки братів у профанському світі – «не рахуються». У Ложі всі брати – рівні. Щодо запитання «хто саме в Івано-Франківську?» – відповіді немає. Вільний муляр може говорити тільки про свою особисту причетність до масонства, про инших – ні. Це також давнє і тверде правило.

А чи можете Ви назватися самі, хто ви є, де працюєте?

...Утримаюся. Поки що.

Ви сказали, що масони толерують законну владу в державі. А що ви тоді скажете про декабристів-масонів, про очільників Великої Французької Революції (Марата, Мірабо, Робесп’єра)?

Нічого нового, тільки підтверджу вже сказане. Масонство не займається переворотами, владою, бізнесом. Але до числа масонів завжди входили люди-шукачі, найактивніші громадяни свого часу. Вони мали свої переконання. Вони йшли своїм шляхом. Але масонство, Ложа жодним чином не спонукають братів до революційної діяльності. Часто масони були по різні боки барикад. Скажімо, масони Грушевський, Скоропадський, Петлюра. Навіть арештовували один одного. Що було, те було. Але це – виняток з правил. А правило таке: у профанському житті брати можуть бути політичними опонентами, у Ложі – вони брати, сповнені братерської любові, що поділяють певні універсальні принципи.

Ви обмовилися про градуси масонства. Можете роз’яснити, що це таке?

У системі так званого блакитного масонства, в якій ми працюємо, є три ступені: Учень, Підмайстер, Майстер. У системі Давнього і Прийнятого Шотландського ритуалу є 33 градуса, а в Мемфіс-Міцраїм – більше дев’яноста.

А що потрібно, щоб стати Майстром?

Для цього необхідно пройти спеціальну ініціацію – ритуал символічної смерти і воскресіння. До речі, подібний ритуал є практично у всіх містеріях, починаючи з давньоєгипетських ритуалів посвячення в жерці, Елевсинських містерій, містерій Мітри, Адоніса і Кібели. Є такий ритуал і в деяких християнських орденах. Але щоб стати Майстром, треба ще пройти шлях Учня і Підмайстра.

Нещодавно на одному з російських супутникових каналів у програмі про масонів згадували про сатаністів, про американський орден «Череп і кості» й инші сумнівні організації, про неформальні клуби керівників держав. Вони що, усі є масонами?

Є хибна практика всі езотеричні організації записувати в масони. Абсолютно помилкове уявлення. Усі перераховані Вами (і ще сотні і тисячі инших) езотеричні організації жодного відношення до вільного мулярства не мають.

А загадковий Орден Тамплієрів яке має відношення до масонства?

Деякі дослідники твердять, що після заборони Ордена Храму на початку XIV століття частина тамплієрів знайшла притулок у Шотландії, і вони стали одним з джерел формування вільномулярської традиції. Инші дослідники відслідковують масонську традицію від жерців Єгипту часів фараонів і давніх містерій. Хтось твердить, що творцями масонства є виключно середньовічні гільдії каменярів. Але більшість вважає, що всі ці вчення залишили свій відбиток на вільному мулярстві в сучасному його виді.


ч
и
с
л
о

54

2009

на початок на головну сторінку