зміст
попередня стаття наступна стаття на головну сторінку

Сергій Осачук

Чернівці. Історія ланцюга

Столиця Буковини, славне місто Чернівці, не перестає дивувати сучасників усе новими і новими знахідками з минулих епох. Навесні 2004 р. раптом винирнула з-під землі обезголовлена фігура «Австрії» – пам’ятника, який з 1875 по 1914 р. стояв на сьогоднішній Соборній площі. Під час ремонтних робіт 1998 р. у стінах ратуші віднайшли схованку «австрійської доби», де майже століття переховувалася вишукана гранітна урна для голосування у Чернівецькій міській раді із викарбуваним гаслом «Обирай, дивись, кому довіряєш». І ось нещодавно вдалося віднайти зображення втраченого почесного ланцюга голови міста Чернівці. Чернівецький голова мав, як і ректор Чернівецького університету, особливу відзнаку його високої посади – почесний ланцюг. Стараннями чернівецьких істориків й австрійських меценатів до 125-ліття Alma Mater Czernoviziensis, у Відні була виготовлена копія втраченого ректорського ланцюга і відтоді ректор університету гордо носить цю відзнаку поверх ректорської мантії, яка символізує визнання й шану центральноевропейських традицій.

На початку ХХ століття чернівчани мали всі підстави пишатися розбудовою їхнього рідного міста. На очах одного покоління місто перетворювалося за власні та кредитні гроші в архітектурну перлину, підкреслюючи високий інтелектуальний, культурний та бізнесовий статус Чернівців. Історики, найбільше з-поміж них Раймунд Фрідріх Кайндль, у численних публікаціях доносили до сучасників усю строкату, майже п’ятисотлітню історію Чернівців, готуючись до головної події в житті міста на початку ХХ століття – святкування у 1908 році 500-ліття Чернівців. До того ж, ця дата співпадала із 60-літтям правління «доброго батька монархії» – цісаря Франца Йозефа І.

Тоді у місті головував барон Фелікс фон Фюрт, уроджений чернівчанин, який із великим завзяттям й відповідальністю підготував місто до святкування півтисячолітніх роковин. З цієї нагоди професор Кайндль видав неперевершену історію міста Чернівці, а магістрат виготовив прапор міста й почесний ланцюг бургомістра. Уже у сучасних Чернівцях старий міський прапор, що зберігся у Чернівецькому краєзнавчому музеї, отримав нове життя у вигляді його точної копії, що й є офіційним прапором Чернівців із старим й мудрим гаслом цісаря Франца Йозефа «Спільними зусиллями».

Про втрачений ланцюг бургомістра, першим власником якого був Фелікс фон Фюрт, а згодом голови міста Едуард Райс й Сало фон Вайсельберґер, сучасникам не було нічого відомо. Отже уперше, для чернівчан ХХІ століття, подаємо опис втраченої відзнаки міського голови. Почесний ланцюг міського голови (Bürgermeisterehrenkette), витвір високого ювелірного мистецтва очевидно (встановити не вдалося) був виготовлений із сплавів дорогоцінних металів, мав довжину приблизно 80 см і складався із окремих геральдичних компонентів, які чергувалися у послідовності: герб Австро-Угорщини, крайовий герб Буковини та герб міста Чернівці. Ці геральдичні ланки з’єднувалися плетеним сітчастим мереживом, на кінцях якого були стилізовані орнаментальні розетки. Посередині ланцюга до геральдичного картуша із гербом Чернівців за допомогою вушка кріпився круглої форми медальйон, на аверсній стороні якого в античному стилі на передньому плані була жінка у туніці й короні у профіль (що, можливо, символізує Австрію), яка сидить на вирізьбленому троні із фрагментом герба міста і правою рукою спирається на велику книгу (можливо, конституцію 1867 р. Австро-Угорщини), біля ніг богині складений стос книг, на якому лежить колосся пшениці. На задньому плані чітко проглядається зображення Центральної площі міста із торговими рядами, чернівчанами, пам’ятником «Пієта» та будівлею міської ратуші, за вежею якої випромінюються сонячні проміння. По краю медалі напис німецькою мовою: «Основою вільної держави є вільна громада» (Die Grundfeste des freien Staates ist die freie Gemeinde). Реверс медальйону зображає по центру образ богині, яка стоїть і спирається на кам’яні муровані ворота, на яких прикріплені: два щити ліворуч – символ сільського господарства й символ торгівлі, і праворуч – два щити із символами ремесла й символами промисловости, які символізували поступ у розвитку міста. Напис по краю медальйона німецькою мовою: «Громадяни крайової столиці Чернівців їхньому вільно обраному голові. 1908 р.» (Die Bürgerschaft der Landeshauptstadt Czernowitz ihrem freigewählten Haupte. 1908).

Можемо лише припустити, що ця, присвячена міському голові, відзнака була втрачена у час Першої світової війни. Хто ж до цього причетний – чи російські окупаційні власті, чи румунські розпорядники після 1918 р., а може, й самі австрійці – невідомо. Хто знає, можливо, її величність Історія й подарує нащадкам оригінал із забуття.

Через сто років після виготовлення почесної відзнаки чернівецького бургомістра, напередодні відзначення 600-ліття першої писемної згадки про Чернівці з ініціативи городян було відновлено традицію і за старим, втраченим взірцем виготовлено новий почесний ланцюг Чернівецького міського голови. «Спираючись на історичну традицію, запроваджену у 1908 році, та повертаючи Чернівцям звичаї й здобутки европейського самоврядування, Чернівецька міська територіальна громада у переддень 600-річного ювілею першої письмової згадки про місто, відновлює офіційний символ міста – Почесний ланцюг міського голови, як вияв високої довіри міської громади до вільно обраного нею міського голови та як знак високого обов’язку міського голови перед територіальною громадою», – зазначено в положенні про відзнаку. Місто повертає втрачені традиції та творить майбутнє, спираючись на найкращі здобутки попередників.


ч
и
с
л
о

56

2009

на початок на головну сторінку